Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Epilasyon

Epilasyon ışığı bildiğimiz ışıktan farklı olarak, ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Epilasyon istenmeyen tüylerin ısı ve ışık enerjisi kullanılarak yok edilmesi işlemidir. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan ısı ve ışık enerjisi kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve çevre dokuya zarar vermeden kıl kökünde yoğunlaşır. Kıl kökünde oluşan ısı ile kıl kökü tahrip olur. Düzenli takip ve ardışık seanslar sonunda göze batan kıllarda büyük ölçüde azalma gözlemlenir.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber epilasyon cihazlarında görülen yenilikler vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan istenmeyen tüylerde kalıcı çözümler sunar. Lazer epilasyon cihazları tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanıldığı gibi ülkemizde de tercih edilen cihazlar arasında yer alır. Önemli bir güzellik uygulaması olan lazer epilasyon sayesinde kıl kökleri lazer ışığı ile yakılır.

Rahatsız edici tüyler için geçici çözüm önerileri kalıcı sonuç sağlamadığı gibi zaman alıcı uygulamalardır. Bir ışık demeti olan lazer hem sağlık için hem de estetik bir görünüm için kullanılır. Lazer epilasyon için öncelikle gelen kişilerin kıl tipine, yoğunluğuna ve cilt tonuna bakılır. Bütün bu planlamaların ardından uygun epilasyon cihazı ile temizlenen bölgede işleme başlanılır. Epilasyon fiyatları işlemin gerçekleşeceği bölgelere bağlı olarak değişir.

Epilasyon Nedir?

Kadın ve erkeklerin vücutlarında görülen tüylenmeler estetik açıdan rahatsızlık verir. Yüzde, kollarda, bacaklarda, koltuk altında, ensede, genital bölgede meydana gelen bu tüylenmeler geleneksel yöntemler yerine kalıcı yöntemler kullanılarak yok edilir.Modern yöntemler içerisinde yer alan epilasyon tekniği kıl köklerini kurutmada başarılı bir role sahiptir. Lazer epilasyon vücudun istenmeyen bölgelerinde bulunan kılların ısı ve ışıkenerjisi yardımıyla yok edilmesidir. Verilen ısı ve ışık enerjisi kıl köklerini hasara uğratır.Epilasyon fiyatları tercih edilen kliniğin belirlemiş olduğu fiyatlar doğrultusunda ortaya çıkar.

Epilasyon Nasıl Yapılır?

Epilasyon için önceliklealanında profesyonel bir güzellik merkezinin olması tercih edilmelidir. Uzman kişiler tarafından yapılan ön incelemeler doğrultusunda epilasyon işlemine geçilir. Uygulamadan bir gün önce uzun olan tüyler jilet yardımı ile kısaltılır. Lazer epilasyon cihazı ve başlığı yardımıylaısı ve ışık enerjisi vücuda gönderilir. Böylece kıl kökleri tahribata uğrar. Kişilerin cilt tonuna uygun enerji değeri ayarlanır ve uygun doz ile işlem gerçekleşir.

Epilasyon Kimler İçin Uygundur?

Lazer epilasyon 12 yaş üzeri tüm bireyler tarafından kullanılabilir. Bu nedenle işlem öncesinde yapılacak analizde kişilerin lazer epilasyon uygulaması için uygun olup olmadığına bakılır. Koyu renkli tüy ve kılı bulunan tüm bireyler lazer epilasyon yaptırabilir.

Epilasyon Kullanım Alanları

Lazer epilasyon uygulaması sırasında gözler özel gözlüklerle korunur. Bu doğrultuda lazer epilasyon vücudun tüm bölgelerinde kullanılabilir. Özellikle rahatsızlık veren istenmeyen tüyler için kalıcı çözüm arayan bireylerin en büyük yardımcısı epilasyon cihazlarıdır. Cihazlar yardımıyla kol, koltuk altı, sırt, ense, yüz bölgesi, bacaklar, karın bölgesi, genital bölge gibi tüm alanlarda lazer epilasyon yapılabilir.

Epilasyon Uygulaması

Epilasyon uygulaması sırasında her bölge için belli uygulama süreleri bulunur. Lazer epilasyon uygulaması sayesinde vücudun tüm bölgeleri tertemiz ve pürüzsüz olur. İstenmeyen tüy ve kıllardan kurtulma olanağı sağlanır.

Epilasyon Merkezleri

Epilasyonun kalıcı bir yöntem olmasından dolayı lazer epilasyon merkezlerine olan ilgi her geçen gün büyük bir artış gösteriyor. Merkezlerde kullanılan farklı özelliklere sahip epilasyon cihazları sayesinde dış görünümüne önem veren kişiler rahatsızlık duydukları tüm kıl ve tüylerinden kurtulurlar.

Epilasyon Faydaları

Yapılan araştırmalar lazer epilasyonun sağlık alanında herhangi bir olumsuzluk göstermediğini kanıtlamıştır. Hem sağlık hem de estetik bir görüntü oluşturmak amacıyla lazer epilasyon cihazlarından yardım alınır. Böylece kullanılan tüy dökücü krem, ağda ve jilet gibi kalıcı sonuç vermeyen işlemler yerine epilasyon cihazları kullanılır. Kıl üreten hücreler tahribata uğrar ve kurur. İşlemin uygulandığı bölgeden bir daha kıl çıkmaz. Cihaz vücudun tüm bölgelerinde etkili bir şekilde kullanılır.

Epilasyon Yorumları

Lazer epilasyon yaptıran kişilerden alınan yorumlar doğrultusunda bu uygulamanın oldukça avantajlı olduğu görülür. Hızlı ve kalıcı sonuç vermesi bakımından kullanımı her geçen gün artış gösteriyor.

Epilasyon Erkek İçin Var Mı?

Epilasyon işlemikadınlara uygulana bildiği gibi erkeklere de uygulanabilir. Erkekler daha çok yüz, ense ve sırt bölgesinde kullanmayı tercih ederler.

Epilasyon Cihazları

Teknolojinin gelişmesi ile beraber lazer epilasyon cihazları daha donanımlı bir şekilde üretilmeye başlandı. Özellikle her vücut ve kıl tipine uygun geliştirilen cihazlar yardımıyla istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür.

Epilasyon Yöntemleri

IPL Lazer Epilasyon, Diode Lazer Epilasyon, Buz Lazer Epilasyon, Alexandrite Lazer Epilasyon, Nd Yag Lazer Epilasyon.

Epilasyon Fiyatları

Kalıcı olması bakımından lazer epilasyon uygulaması büyük ilgi görüyor. Epilasyonfiyatları gidilen klinik ya da merkezin fiyat politikası ile ilgilidir. Çünkü her merkez farklı tipte lazer epilasyon cihazı kullanıyor. Ayrıca kişilerin istekleri ve işlemin gerçekleşeceği bölgenin yapısı farklılık gösterdiği için fiyatlarda da değişiklik görülür.Yeni nesil lazer epilasyon cihazları vücudun her bölgesinde başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Sık Sorulan Sorular

-Epilasyon tedavisinin vücuda zararı var mıdır?

Hayır. Epilasyon uygulamasında hedef sadece kıl folikülüdür. Ter bezleri, yumurtalıklar ve canlı dokuya zarar vermez.

-Epilasyon da seans aralıkları ne kadar olmalıdır?

İlk seans takiplerinde yüz bölgesi için 1 ay ara ile vücut bölgesi ise 1 ay ara ile periyodik olarak uygulanmalı, seanslar ilerledikçe kılın gerilemesine göre seans araları açılmalıdır.

-Epilasyon kaç yaşından itibaren yapılabilir?

12 yaşından itibaren herkese uygulanabilir.

-Epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Lazer Epilasyon uygulamasın da dikkat edilmesi gereken en önemli husus uygulama yapılacak kişinin ya da bölgenin ten rengi, kıl rengi ve kılın yapısıdır. Uygun olan kıllarda ve ten renginde uygun enerji seviyesiyle kalıcı yan etkisi yoktur. Kısa süreli beklenen yan etkiler ise kızarıklık, kabuklanma, foliküler ödem (kıl kökünde kabarıklık) sıcaklık hissi görülebilir; bu da tedaviden sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Çok hassas ciltlerde ise bu durum 2-7 gün sürebilir. Kalıcı yan etkilere maruz kalmamak için Epilasyon uygulaması aşamasında kullanılan ilaçlar, solaryum, güneş, kimyasal soyucular ve bir takım rahatsızlıklar da mutlaka uzmanınıza danışınız.

-Epilasyon uygulamasında neden çoklu seans gereklidir?

Epilasyon uygulamasında sonucunu belirleyen birçok faktör vardır. En önemlisi de kılların vücutta ki evreleridir. Kıllar vücutta üç evreden oluşur. Anajen evre (Büyüme), Katajen Evre (Yavaşlama), Telojen Evre (Dinlenme). Epilasyonda sonuç anajen faz yani aktif büyüme evresinde etkilidir. Ancak bütün kılları aynı anda anajen fazda yakalamak mümkün olmadığından ve bu evreler her kişide ve bölgede farklı zamanlar da oluştuğundan net seans sayısı vermek mümkün değildir. Lazer Epilasyon uygulatan kişideki hormonel faktörler ve seansların olması gereken zamanlarda yapılması da ayrıca önemlidir. Çünkü hormon problemleri ve düzgün aralıklarda uygulanmayan işlem seans sayısını etkileyecektir. Hormon rahatsızlıkların da hekim ve ilaç desteği epilasyon tedavisinde gereklidir.

-Epilasyon uygulaması kimlerde daha etkilidir?

Günümüzde yeni nesil epilasyon cihazları kişinin ten rengi ve kıl yapısına uygun parametrelere sahip olduğundan (ayva tüyü, kızıl ve beyaz kıl hariç) uygulama yapılabilmektedir. Ancak beyaz ten, sert ve koyu renk kıla sahip kişiler ya da bölgelerde her zaman sonuç daha hızlı ve etkilidir.

-Epilasyon uygulamasında canım çok yanar mı?

Epilasyon sistemlerinde soğutma kapasitesi arttırılmış olduğundan eski sistemlere göre oldukça konforludur. Soğutma sistemi deri yüzeyinde lokal anestezi görevi görerek ısıyı kontrol altına alır. Böylelikle uygulamada ağrı ya da acı minimalize edilmiş olur. Ağrı ve acı eşiği kişiden kişiye değişmekle beraber genel his lastik çarpması şeklinde olur.

-Epilasyon kaç seansta sonuç veriyor?

Kişilerin fiziki, hormonal ve genetik yapıları farklı olduğundan kişiden kişiye hatta bölgeden bölgeye değişmekle beraber ortalama yüz bölgesi için 10-12 seans vücut bölgesi için ortalama 8-12 seans sürmektedir. Epilasyon işlemi tedavi niteliğinde olduğundan, seanslarınız verilen randevulara göre düzgün kontrol edilmesi gerekmektedir. İstediğiniz sonuç seanslarınızın takibine bağlıdır.

-Epilasyon uygulama öncesi neler yapılmalıdır?

Uygulamaya gelmeden önce tüyler kökten alma yöntemi ile alındıysa (ağda, iplik, cımbız, tüy dökücü krem) üzerinden 15-20 gün geçmiş olmalı. Ten rengi koyulaştıysa (solaryum, güneş) bronzluğun derecesine göre minimum 20 gün- 3 ay arasında tekrarlanabilir. Epilasyon düşünen ya da yaptıran kişilerin uygulamanın başarısı açısından mümkünse tenlerini güneşten korumaları tavsiye edilir. Epilasyon seanslarına gelmeden 1 gün önceden (cihaz türüne göre) tüylerin jiletle kısaltılması gerekmektedir. Cildi soyan peeling uygulamalarını 15-20 gün öncesi bırakmış olunmalıdır. Bazı ilaçların da fotosensibilite‘ye (ışığa karşı duyarlılık) neden olmasına karşı mutlaka uygulayacak uzmana bildirilmesi, duruma göre seans randevularının tekrar ayarlanması gerekmektedir.

-Epilasyon seansı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Epilasyon uygulama sonrasında ilk 24 saat sıcak su dahil sıcak ortamlarda bulunmamalı, sentetik kıyafetler giyilmemeli, 24 saat deodorant kullanılmamalı, kese, peeling gibi deri yüzeyini tahriş edici uygulamalardan ilk bir hafta kaçınılmalı. Direk güneş ışığı (tatil) 1 hafta – 10 gün sonra gidilmeli. Solaryuma girilecekse 15-20 gün sonra girilmeli. Yaz-kış en az 30 spf sunblock dermokozmetik (güneş koruyucu) kullanılmalı. İşlemin hemen ardından cildi nemlendirecek su bazlı nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

-Epilasyon uygulaması kalıcı mıdır?

Epilasyon sonucu %80-85 oranında başarı sağlar. Canlı metabolizmada tüyleri %100 bitirmek ve bir daha asla çıkmaz demek yanlış olur. Epilasyon uygulamasında bazı kıl folükülleri yok olurken bazı kıl folükülleri nekahat döneminde kalabiliyor. Uygulamayı yaptıran kişi kılların bittiğini düşünerek seansa devam etmiyor. Aradan 6 ay – 1 yıl sonra seyrek olarak kılların yüzeye çıktığını görebiliyor. Bunun sebebi ince kan damarlarının nekahat dönemindeki kılı besleyerek canlanmasıdır. Epilasyon tedavisinde periyodik seans aralıkları tamamlandıktan sonra seans aralıkları yavaş yavaş uzatılmalı, örneğin yılda iki kez ya da yılda bir kez (rahatsız oldukça) seyrek kıllara işlem yaptırmanız gerekmektedir. Uygulamayı yapan uzmanınız bu konuda size gerekli takip prosedürünü söyleyecektir.

-Epilasyon seans aralarında hangi yöntemle kısaltma yapabilirim?

Epilasyon uygulama esnasında kıl ile kıl folikülünün bağlantısı kesiliyor deri bağlantısı kesilen kılı birkaç gün içinde yüzeye doğru itiyor. Bu dönem kılın dökülme dönemidir. Hatta kıllar elle çekildiğinde ele gelir. Dökülme dönemi yaklaşık 15-20 gün sürer. Bazı kıllar döküldüğü gibi bazı kıllar o bölgeye sanki epilasyon yapılmamış gibi dökülmeyebilir. Bunun sebebi bölgenin atlanması değil yukarıda belirtilen kılların telojen evre (dinlenme) evresinde olmasından kaynaklanır. Çünkü dinlenme evresinde kıllar epilasyondan etkilenmez. Epilasyon uygulaması yaptırırken tavsiye edilen seansa gelirken jilet ya da trimer (kısaltma cihazı) kullanılmasıdır. Ancak çok mecbur kalınırsa iki seans arasında bir kereye mahsus kısaltma yapılabilir.

-Epilasyonda seanslar ne kadar sürer?

Uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Küçük bölgeler ortalama 2-10 dk. Büyük bölgelerde ise 30 dk.- 1,5 saat arasındadır.
https://www.dermaclean.com.tr/