Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Çatlak Bakımı

Vücut çatlakları kadınların korkulu rüyası haline gelen önemli bir cilt sorunudur. Bu cilt sorununun yaşanmasının en önemli nedenleri arasında düzensiz beslenme, kalıtsal faktörler, hızlı kilo alıp verme, hamilelik gibi etmenler etkili olmuştur. Vücutta meydana gelen bu çatlaklar estetik kaygı yaşayan kadınlar için büyük bir sorun haline gelmiştir. Çatlak bakımı oldukça kolay şekilde yapılabilir.

Bu şekilsel bozuklukları gidermek amacıyla farklı özelliklere sahip tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Vücut çatlakları deriye sağlıklı görünüm veren elastin ve kolajen liflerinin görevini yerine getirememesi sonucunda meydana gelir. Bu lifler arasındaki bağlantı zayıflar ve koparsa cilt üzerinde gözle görülür bozukluklar yaşanır. Özellikle hamilelik döneminde cilt kilo alımı sonucu çok fazla gerginliğe maruz kalır. Kilo alımının artması ile beraber gerginlik giderek artar ve vücudun birçok bölgesinde çatlaklar ortaya çıkar. Çatlak bakımı gerektirir.

Meydana gelen çatlaklar bacaklarda karın bölgesinde ve göğüslerde yoğun bir şekilde görülür. Elastik dokunun yırtılması ve hasar görmesi sonucu meydana gelen çatlaklar için bakım oldukça önemlidir. Vücut çatlağı, onarım ve bakım süreci geç kalınmaması gereken önemli bir konudur. Bu nedenle elastik yapının daha fazla zarar görmeden bakımının yapılması gerekir.

Vücut çatlakları görüldüğü ilk andan itibaren hemen müdahale etmek ve bu doğrultuda geliştirilen ürünlerden yararlanmak gerekir. Gün içerisinde bol bol su tüketmek ve cildi nemli hale getirmek oldukça önemlidir. Çatlak bakımı ve çatlaklara en iyi gelen a ve c vitaminleri içeren besinler tüketilmelidir. Bunun dışında yara ve çatlaklara iyi gelen E vitamini bulunan kremler tercih edilmelidir.

Çatlak Bakımı Nasıl Yapılır?

Derinin aşırı gerilmesi sonucu elastik ve kolejen bağlar hasar görmeye başlar. Bu durum beraberinde vücut çatlaklarının oluşmasına neden olur. Oluşan çatlaklar ilk dönemler pembe bir renkte iken zamanla beyaz bir hal alır. Bu nedenle çatlaklara ilk oluştuğu andan itibaren müdahale etmek gerekir. Birçok kişi çatlakların kendiliğinden geçeceğini düşünür. Fakat bu durum artarak devam eder. Çatlaklar görüldüğü andan itibaren düzenli olarak bakımları yapılmalıdır.

Çatlak bakımı için öncelikle kişilerin gün içerisinde bol bol egzersiz yapması ve bu doğrultuda besinler tüketmesi gerekir. Çatlak oluşumuna en çok neden olan hızlı kilo alıp verme durumları kilo kontrolü yapılamadığı durumlarda meydana gelir. Cildin kurumaması için bol su tüketmek ve cildin nemli olmasını sağlamak çatlak bakımı açısından önemlidir. Çatlak bakımının yapılmasındaki amaç deriyi yenileyen kollajen liflerinin azalmasını önlemek ve elastik yapıyı yeniden güçlendirmektir.

Çatlak bakımı sırasında yapılan masajlarında etkisi büyüktür. Uzman kişiler gözetiminde yapılan masajlar sırasında özel başlıklı cihazlar kullanılır. Bakım işlemleri sırasında derinin canlanmasına ve çatlakların giderilmesine yardımcı olan vitaminler ve solüsyonlar kullanılır. Tüm bu uygulamaların dışında kimyasal peelingler de çatlak tedavisinde kullanılır.

Çatlak Bakımı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çatlak bakımı konusunda kullanılan teknolojik cihazlar performans açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Çatlak tedavisinde radyofrekans yöntemi kullanılabilir. Radyofrekans tekniğinin titreşimli radyo dalgaları ısı enerjisine dönüşür ve cilt üzerinde bulunan çatlaklara uygulanır. Bunun dışında cilt çatlaklarına iyi gelen tedavi yöntemlerinden birisi de lazer cihazıdır.

Lazer yardımıyla çatlak tedavisinde kollajen ve elastik lifler uyarılarak hareketlendirilir. Harekete geçen bu dokular cildin yeniden onarılmasını ve sıkılaşmasını sağlar. Böylece çatlak tedavisinde istenilen başarı elde edilir. Lazer tedavisi için ortalama 4-5 seans gitmek gerekir. Çatlak tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise dermaterapidir. Dermaroller denen alet yardımıyla çatlaklar üzerinde mikro kanallar açılır ve cilt yenilenmesi sağlanır. PRP yönteminde ise hastadan alınan kan öncelikle ayrıştırılır ve yeniden çatlak bölgesine enjekte edilir. Bu işlem sırasında lazer cihazından yardım alınır. Bu uygulama hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için çatlak bakımı konusunda da önemlidir. Karboksiterapi yöntemi önce deriyi kalınlaştırır ardından gözle görülür bir düzelme sağlar.

Biodermogenesi yöntemi, hücre yenilenmesi ve kan dolaşımı artırılır ve cilt yenilenir. Kolajen ve elastiki yapıyı güçlendiren bu uygulama sayesinde çatlaklar zamanla azalır.

Çatlak Bakımı Fiyatları

Önemli bir cilt sorunu olan vücut çatlakları meydana geldiği andan itibaren doğru tedavi yöntemleri ile giderilirse başarılı sonuç elde edilir. Vücut çatlakların oluşmasının en temel nedeni kilo kontrolünün yapılamaması ve hamilelik gibi bir sürecin yaşanmasıdır. Cildin yenilenmesine yardımcı olan kolejen yapının hasar görmesi sonucu meydana gelen cilt bozuklukları birçok kadını rahatsız eder. Bu doğrultuda alanında deneyimli bir klinikten doğru tedavi yöntemleri ile yardım almak gerekir.

Çatlak bakımı fiyatları çatlağın meydana geldiği bölgenin yapısına ve çatlağın boyutuna bağlı olarak belirlenir. Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen çatlaklar kötü bir görüntü vermenin yanında geniş bir alan kaplayarak kişileri rahatsız eder. Bu nedenle çatlak bakımı fiyatları konusunda araştırma yapmak ve en doğru yöntemi kullanarak bu probleme son vermek gerekir. Her ne kadar erken müdahale edilirse o kadar başarılı olunur. Estetik kaygı yaşayan tüm hastaların bu konuda dikkatli olması gerekir. tedavi sonrası da kilo kontrolü yapılmalıdır.
https://www.dermaclean.com.tr/category/vucut-uygulamalari/