Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Elektroterapi

Teknolojinin gelişmesi ile beraber hayatımıza giren ileri düzeyde geliştirilmiş bu cihazlar insan sağlığını konforlu bir şekilde iyileştirmeyi amaçlar. Vücutta meydana gelen ağrı ve kas güçsüzlüğünü ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan önemli yöntemler bulunur. Kullanılan bu yöntemlerden birisi de elektrik akımının verildiği elektroterapi yöntemidir.

Bu uygulama vücut fonksiyonlarını istenilen düzeyde iyileştirmek amacıyla kullanılır. Değişik frekanslarda verilen elektrik akımları uzman kişiler gözetiminde yapılır. Kas güçsüzlüğünü ve ağrıyı ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan elektroterapi cihazı fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında da önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda kasları çalıştıran bir yöntem olduğu için sıkılaşma anlamında da oldukça etkili yöntemler arasındadır. Sıkılaşmayı sağladığı gibi bölgesel yağlanma ve selülit gibi problemlerde de sonuçları oldukça başarılıdır.

Fizik tedavi merkezlerinde bel, boyun ağrısı, inme, felç, omurilik ve eklem ağrısı gibi ortopedik rahatsızlıklar sonucu verilen desteklerle vücut işlevleri eskisi gibi görevlerini yerine getirir. Bu nedenle elektro terapi yöntemi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanılan önemli bir iyileştirme uygulamasıdır. Bu uygulamalar sayesinde hastalar kısa sürede hızlı bir şekilde sağlıklarına kavuşurlar.

Elektroterapi Nedir?

Geçmişten günümüze kadar birçok kişi vücut ağrılarını gidermek için çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Fakat günümüzde modern tıbbın gelişmesi ile beraber geleneksel yöntemler yerine daha teknolojik cihazlar yardımıyla vücut ağrıları giderilmeye çalışılır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak birçok kişide eklem ağrısı ve kas şikâyeti görülür. Bunun dışında yaşanan kaza ve travmalar karşısında meydana gelen doku hasarları ve ağrılarda çoğu zaman fizik tedavi gerektirir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında kullanılan elektroterapi eklem ağrılarını gidermek için kullanıldığı gibi felçli hastalarda da yeniden bir hareket ya da kıvılcım ortaya çıkarmak amacıyla bu yöntem kullanılır. Elektroterapi elektrik akımının kas-iskelet sistemine uygulanmasına denir. Yöntem daha çok hastaların şikâyetlerinde bağlı olarak kullanılır.

Elektrik akımının fiziksel temasından yararlanmak amacıyla kullanılan elektro terapi cilt yüzeyini ve cilt altında bulunan dokuları frekanslı uyarıcıları sayesinde yeniden uyarır. Elektroterapi ağrı tedavisinde kullanıldığı gibi bölgesel yağlanmaları ortadan kaldırmak ve selülitin neden olduğu kötü görüntüye son vermek için de kullanılır. Sinir ve kas hücreleri uyarılabilir bir özelliğe sahip olduğu için elektroterapi burada bulunan ağrılara oldukça iyi gelir.

Hastalar bu yöntemi kullanarak büyük fayda görürler. Bunun dışında hastaların elektroterapi tedavi yönteminden istedikleri sonucu alabilmeleri için öncelikle beslenme konusunda bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir. Özellikleri kas hücrelerinin gelişimini destekleyen ve kas dokusunu büyütmek için önemli role sahip olan besinleri kullanmak oldukça önemlidir.

Elektroterapi Ne Zaman Uygulanır?

Hem sağlık hem de güzellik alanında tercih edilen elektroterapi başarılı uygulama yöntemlerinden biridir. Bu yöntem güzellik alanında daha çok bölgesel zayıflama konusunda kullanılır. Özellikle yağ birikiminin fazla olduğu alanlarda kullanılan bu elektrik akımı birkaç seanstan sonra gözle görülür bir etki meydana getirir. Verilen elektrik akımı ile beraber sinir uçları uyarılarak vücut harekete geçer.

Tıpkı bunun gibi yağ hücreleri de uyarılarak metabolizmayı hızlandırır böylece istenilen sonuca ulaşılır. Bu yöntemin kullanıldığı alanlardan birisi de fizik tedavi ve rehabilitasyon sırasında yani sağlık alanında kullanılır. Kas ve eklem ağrılarına oldukça iyi gelen elektroterapi olumlu sonuçlar verir. Özellikle bel, boyun, sırt, diz gibi ağrılarda kullanılır. Yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde uygulanacak bölgeye elektrik akımı verilir. Böylece kas hücreleri uyarılır.

Elektroterapi Cihazları Hangileridir?

Kullanılan elektroterapi cihazları hastaların şikâyetleri doğrultusunda farklılık gösterir. Bu nedenle hastanın rahatsızlığına en iyi gelebilecek elektroterapi cihazı önerilir. Bazı hastalara birbirinden farklı özellikte bulunan elektroterapi cihazları da kullanılır.

Bu cihazlar içerisinde bulunan makineler; pressoterapi cihazı, tens cihazları, ultrason cihazları, traksiyon cihazı, düşük ve yüksek yoğunluklu lazer cihazı, elektro simülasyon cihazları, vaccum cihazı infarred cihazı, ESWT cihazı ve manyetik alan uygulaması gibi ürünlerdir. Tüm bu cihazlar hem sağlık alanında hem de güzellik alanında istenilen sonuca ulaşılıncaya kadar verimli bir şekilde kullanılır.

Elektroterapi Uygulamaları

Elektroterapi uygulamaları kişilerin şikâyet ve istekleri doğrultusunda tercih edilir. İhtiyaca bağlı olarak elektroterapi bölgesel zayıflama konusunda kullanıldığı takdirde daha çok kalça, göbek, karın, basen, popo ve bel çevresinde kullanılır. Bu bölgelerde meydana gelen yağlanmalar elektroterapi yöntemiyle zayıflatılmaya çalışılır. Burada oluşan tembel yağ dokuları farklı frekanslarda verilen akımların etkisi ile hızlıca harekete geçirmeye çalışılır.

Görülen hareketlenmeler sonucunda metabolizma hızlı bir şekilde çalışarak zamanla incelme meydana gelir. Uygulamanın gerçekleşeceği bölgeye elektrot ucu yerleştirilir daha sonra bu uçlar yapıştırılır. Az miktarda elektrik şoku verilerek incelme sağlanır. Elektroterapi aynı zamanda vücudun pek çok noktasında görülen kas ve eklem ağrılarını gidermek amacıyla da kullanılır. Ağrı şikâyeti sonucunda uygun elektroterapi cihazı kullanılarak yaşanılan ağrılara son verilir.

Elektroterapi Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Elektroterapi uygulamasında hasta bir gevşeme ve rahatlama yaşar. Elektroterapi tedavisi günümüzde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Güzellik uzmanları tarafından kullanılan elektroterapi yöntemi ile bölgesel incelmeler amaçlanır. Dokularda meydana gelen yüzeysel ısınma sonucu metabolizma hızlı bir şekilde çalışmaya başlar ve kan dolaşımı artar.

Bu durum aynı şekilde yağ hücreleri için de geçerli olduğu için yağ hücrelerini de harekete geçirir. Bundan dolayı estetik bir görüntüye sahip olmak isteyen bayanlar tarafından elektroterapi hem bölgesel incelmede hem de selülit tedavisinde kullanılır. Sağlık alanında ise bu yöntem fizik tedavi olarak nitelendirilen kas ve eklem ağrılarında tercih edilir.
https://www.dermaclean.com.tr/category/vucut-uygulamalari/