Derma Clean Epilasyon Uygulamaları
Epilasyon

Epilasyon ışığı bildiğimiz ışıktan farklı olarak, ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Epilasyon istenmeyen tüylerin ısı ve ışık enerjisi kullanılarak yok edilmesi işlemidir. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan ısı ve ışık enerjisi kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve çevre dokuya zarar vermeden kıl kökünde yoğunlaşır. Kıl kökünde oluşan ısı ile kıl kökü tahrip olur. Düzenli takip ve ardışık seanslar sonunda göze batan kıllarda büyük ölçüde %80-85 oranında azalma gözlemlenir.

Merak Ettikleriniz

Hayır. Epilasyon uygulamasında hedef sadece kıl folikülüdür. Ter bezleri, yumurtalıklar ve
deriye zarar vermez.

İlk seans takiplerinde yüz bölgesi için 1 ay ara ile vücut bölgesi ise 1,5-2 ay ara ile periyodik olarak uygulanmalı, seanslar ilerledikçe kılın gerilemesine göre seans araları açılmalıdır.

12 yaşından itibaren herkese uygulanabilir.

Sık Sorulan Sorular

Epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Lazer Epilasyon uygulamasın da dikkat edilmesi gereken en önemli husus uygulama yapılacak kişinin ya da bölgenin ten rengi, kıl rengi ve kılın yapısıdır. Uygun olan kıllarda ve ten renginde uygun enerji seviyesiyle kalıcı yan etkisi yoktur. Kısa süreli beklenen yan etkiler ise kızarıklık, kabuklanma, foliküler ödem (kıl kökünde kabarıklık) sıcaklık hissi görülebilir; bu da tedaviden sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Çok hassas ciltlerde ise bu
durum 2-7 gün sürebilir. Kalıcı yan etkilere maruz kalmamak için Epilasyon uygulaması aşamasında kullanılan ilaçlar, solaryum, güneş, kimyasal soyucular ve bir takım rahatsızlıklar da mutlaka uzmanınıza danışınız.

Epilasyon uygulamasında neden çoklu seans gereklidir?

Epilasyon uygulamasında sonucunu belirleyen birçok faktör vardır. En önemlisi de kılların vücutta ki evreleridir. Kıllar vücutta üç evreden oluşur. Anajen evre (Büyüme), Katajen Evre (Yavaşlama), Telojen Evre (Dinlenme). Epilasyonda sonuç anajen faz yani aktif büyüme evresinde etkilidir. Ancak bütün kılları aynı anda anajen fazda yakalamak mümkün olmadığından ve bu evreler her kişide ve bölgede farklı zamanlar da oluştuğundan net seans
sayısı vermek mümkün değildir. Epilasyon uygulatan kişideki hormonel faktörler ve seansların olması gereken zamanlarda yapılması da ayrıca önemlidir. Çünkü hormon problemleri ve düzgün aralıklarda uygulanmayan işlem seans sayısını etkileyecektir. Hormon rahatsızlıkların da hekim ve ilaç desteği epilasyon tedavisinde gereklidir.

Epilasyon uygulaması kimlerde daha etkilidir?

Günümüzde yeni nesil epilasyon cihazları kişinin ten rengi ve kıl yapısına uygun parametrelere sahip olduğundan (ayva tüyü, kızıl ve beyaz kıl hariç) uygulama yapılabilmektedir. Ancak beyaz ten, sert ve koyu renk kıla sahip kişiler ya da bölgelerde her zaman sonuç daha hızlı ve etkilidir.

Epilasyon uygulamasında canım çok yanar mı?

Epilasyon sistemlerinde soğutma kapasitesi arttırılmış olduğundan eski sistemlere göre oldukça konforludur. Soğutma sistemi deri yüzeyinde lokal anestezi görevi görerek ısıyı kontrol altına alır. Böylelikle uygulamada ağrı ya da acı minimalize edilmiş olur. Ağrı ve acı eşiği kişiden kişiye değişmekle beraber genel his lastik çarpması şeklinde olur.

Epilasyon kaç seansta sonuç veriyor?

Kişilerin fiziki, hormonal ve genetik yapıları farklı olduğundan kişiden kişiye hatta bölgeden bölgeye değişmekle beraber ortalama yüz bölgesi için 10-12 seans vücut bölgesi için ortalama 8-12 seans sürmektedir.

Epilasyon işlemi tedavi niteliğinde olduğundan, seanslarınız verilen randevulara göre düzgün kontrol edilmesi gerekmektedir. İstediğiniz sonuç seanslarınızın takibine bağlıdır.

Epilasyon uygulama öncesi neler yapılmalıdır?

Uygulamaya gelmeden önce tüyler kökten alma yöntemi ile alındıysa (ağda, iplik, cımbız, tüy dökücü krem) üzerinden 15-20 gün geçmiş olmalı. Ten rengi koyulaştıysa (solaryum, güneş) bronzluğun derecesine göre minimum 20 gün- 3 ay arasında tekrarlanabilir. Epilasyon düşünen ya da yaptıran kişilerin uygulamanın başarısı açısından mümkünse tenlerini güneşten korumaları tavsiye edilir. Epilasyon seanslarına gelmeden 1-2 gün önceden (cihaz türüne göre) tüylerin jiletle kısaltılması gerekmektedir. Cildi soyan peeling uygulamalarını işlem
öncesi 15-20 öncesi bırakmış olunmalıdır. Bazı ilaçların da fotosensibilite‘ye (ışığa karşı duyarlılık) neden olmasına karşı mutlaka uygulayacak uzmana bildirilmesi duruma göre seans randevularının tekrar ayarlanması gerekmektedir.

Epilasyon seansı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Epilasyon uygulama sonrasında ilk 24 saat sıcak su dahil sıcak ortamlarda bulunmamalı, sentetik kıyafetler giyilmemeli, 24 saat deodorant kullanılmamalı, kese, peeling gibi deri yüzeyini tahriş edici uygulamalardan ilk bir hafta kaçınılmalı. Direk güneş ışığı (tatil) 1 hafta – 10 gün sonra gidilmeli. Solaryuma girilecekse 15-20 gün sonra girilmeli. Yaz-kış en az 30 spf sunblock dermokozmetik (güneş koruyucu) kullanılmalı. İşlemin hemen ardından cildi nemlendirecek su bazlı nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

Epilasyon uygulaması kalıcı mıdır?

Epilasyon sonucu %80-85 oranında başarı sağlar. Canlı metabolizmada tüyleri %100 bitirmek ve bir daha asla çıkmaz demek yanlış olur. Epilasyon uygulamasında bazı kıl folükülleri yok olurken bazı kıl folükülleri nekahat döneminde kalabiliyor. Uygulamayı yaptıran kişi kılların bittiğini düşünerek seansa devam etmiyor. Aradan 6 ay – 1 yıl sonra seyrek olarak kılların yüzeye çıktığını görebiliyor. Bunun sebebi ince kan damarlarının nekahat dönemindeki kılı besleyerek canlanmasıdır. Epilasyon tedavisinde periyodik seans aralıkları tamamlandıktan
sonra seans aralıkları yavaş yavaş uzatılmalı, örneğin yılda iki kez ya da yılda bir kez (rahatsız oldukça) seyrek kıllara işlem yaptırmanız gerekmektedir. Uygulamayı yapan uzmanınız bu konuda size gerekli takip prosedürünü söyleyecektir.

Epilasyon seans aralarında hangi yöntemle kısaltma yapabilirim?

Epilasyon uygulama esnasında kıl ile kıl folikülünün bağlantısı kesiliyor deri bağlantısı kesilen kılı birkaç gün içinde yüzeye doğru itiyor. Bu dönem kılın dökülme dönemidir. Hatta kıllar elle çekildiğinde ele gelir. Dökülme dönemi yaklaşık 15-20 gün sürer. Bazı kıllar döküldüğü gibi bazı kıllar o bölgeye sanki epilasyon yapılmamış gibi dökülmeyebilir. Bunun sebebi bölgenin atlanması değil yukarıda belirtilen kılların telojen evre (dinlenme) evresinde olmasından kaynaklanır. Çünkü dinlenme evresinde kıllar epilasyondan etkilenmez. Epilasyon uygulaması yaptırırken tavsiye edilen seansa gelirken jilet ya da trimer (kısaltma cihazı) kullanılmasıdır. Ancak çok mecbur kalınırsa iki seans arasında bir kereye mahsus kısaltma yapılabilir.

Epilasyonda seanslar ne kadar sürer?

Uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Küçük bölgeler ortalama 2-10 dk. Büyük bölgelerde ise 30 dk.- 1,5 saat arasındadır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

IPL Lazer Epilasyon
Diode Lazer Epilasyon
Buz Lazer Epilasyon
Alexandrite Lazer Epilasyon
Nd Yag Lazer Epilasyon

Estetik & Güzellik Merkezi

Bize Ulaşın !

Randevu Almak veya Soru Sormak İster Misiniz?

Telefon : 0212 571 92 14 & GSM : 0533 957 37 04

İletişim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz;

Bize Ulaşın!