PRP TedavisiPRP tedavisi nedir?
Platelet Rich Plasma Platelet yönünden zenginleştirilmiş “plazma tedavisi” anlamına gelen, kişiden alınan bir miktar kanın özel bir tüpe konulup santrufüj ile bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen PRP’nin yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini işlemine denir.
PRP uygulaması hücresel tedavinin uygulama alanlarından sadece biridir. Yeni bir yöntem değildir. Dental (diş) implantlarla başlayan uygulama alanları estetik tıp, ortopedi, iyileşmeyen yara tedavisi gibi alanlarda hızla uygulanmaya başlamıştır. Kronik ağrı tedavisinde, tendon hasarlarında, romatizmal yakınmalarda PRP kullanımına ait çok sayıda bilimsel çalışmalar devam etmektedir.
PRP uygulamaları, plateletler veya diğer adıyla trombositler insan vücudundaki hasarlı dokuların onarımını sağlayan, iyileştirme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularda meydana gelen herhangi bir hasar oluşumunda dolaşım sistemi, plateletleri o bölgeye toplayarak onarım sürecini başlatır. PRP uygulamalarının amacı; bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek plateletlerin sayısından çok daha fazlasını uygulayarak, bu sürecin onarımını hızlandırmaktır. Böylece hasarlı dokunun onarımı da o denli hızlı ve güçlü bir şekilde gerçekleşecektir.

PRP tedavisi ve cilt onarımı
PRP tedavisi özellikle hyaluronik asit dolguları ve vitamin enjeksiyonları ile birlikte uygulandığında, dokuların yenilenme süresinde daha hızlı ve daha kalıcı sonuçların elde edilmesini sağlar. Kişinin ihtiyaç bölgesine uygulanması halinde ilk haftalardan itibaren gözle görülebilecek şekilde fark edilebilir değişim söz konusu olmaktadır. PRP tedavisi günümüzde uygulanan diğer tedavi yöntemleri ile kombine edilerek, cildin nem tutma kapasitesini oldukça arttırabilmektedir.
PRP özellikle sigara kullanan ve aşırı güneş ışınlarına maruz kalan hastalara uygulanması sonucunda, yaklaşık 1,5-2 ay gibi kısa bir sürede cildin yenilenme ve toparlanma etkisi fark edilebilecek bir düzeyde görülmektedir. Doğal yaşlanma sürecinde meydana gelen cilt kusurları, PRP tedavisi ile hafifletilebilmektedir. Ayrıca lazer, peeling ve özellikle IPL, radyofrekans, ultrason tedavilerinde PRP’den yararlanılmaktadır. Böylece sonuçların kalıcılığı desteklenir. Vücudun onarım mekanizması yeterli düzeyde çalışmayan hastalar için, cilt onarımı PRP sayesinde gerçekleştirilir. PRP nin özelliği problem yoksa oluşabilecek problemleri önleyici problem varsa tedavi edici bir işlem olmasıdır. Bu nedenle günümüzde birçok tedaviye ek olarak uzmanlar tarafından tercih edilir.

PRP tedavisi ağrılı bir yöntem midir?
PRP herhangi bir kesi işlemine gerek duyulmadan cilt onarımını sağlayan enjeksiyon işlemidir. Bu nedenle tıbbi bir ağrı durumu söz konusu değildir. Ayrıca işlemden önce hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır ve kişinin kendi trombosit hücrelerinden yararlanılan bu uygulama için normal kan alma işlemlerinde olduğu gibi oldukça kısa sürede kan örneği alınmaktadır. Bu aşamada uzman doktor tarafından gerçekleştirildiği için hastanın rahatsızlık duyabileceği bir ağrı durumu yaşanmamaktadır.

PRP uygulaması vücudun hangi bölgelerine uygulanmaktadır?
Estetik alanda; yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, kollar, bacak içleri gibi vücut bölümlerinde uygulanmaktadır.
Deride UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarında oluşan lekelenmeler ve cilt bozukluklarında; kırışıklıkların düzelmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
Lazer-peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasına yardımcı olur.
İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak amacıyla uygulanabilmektedir.
Saç dökülmesi ya da saçın genel kalitesini arttırmak amacıyla da uygulanmaktadır.

PRP işlemi nasıl uygulanır?
Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınır, santrifüj cihazında plateletleri ayrıştırılır. Bu ürün hasarlı dokuya uygulanır. Uygulanan işleminin hemen sonrasında cilt, parlak ve canlı bir görünümle daha belirgin hale gelmektedir.

PRP uygulamalarında nasıl bir protokol izleniyor?
Sonuç almak için kaç seans yaptırmak gereklidir.
Uygulamayı yapacak olan hekim hastasının problemine göre protokolü belirler.
PRP tedavisinde hastanın kendi kanı alınır. Bu sebeple de herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedaviden sonra hasta günlük yaşantısına devam edebilir. İşlem sırasında lokal anestezi uygulanır. Bu sebeple de hasta ağrıyı minimal hissedebilir. Cildin hassasiyetine göre bir miktar ödem, morluk ve kızarıklık geçici olmakla birlikte gözlemlenebilir.

PRP tedavisinin avantajları nelerdir?
Hastanın kendi kanı alındığı için hiçbir yan etki riski söz konusu değildir.
PRP tedavisinin sonuçları kısa sürede görülmektedir.
Hormon, protein, vitamin, vb. maddeler açısından çok zengindir.
Tedavi uygulama süresi kısadır. Bu sebeple hastaların günlük yaşantısının aksamasına yol açmaz.

Bize Ulaşın

Sizde Güzelliğinize Güzellik Katabilirsiniz !

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayınız.
Bize Ulaşın