Oksijen Terapi Nedir ?
Avrupa’da büyük ilgi gören oksijen terapi artık Türkiye’de de uygulanıyor.
Oksijen terapisinde, vücudumuz için vazgeçilmez olan oksijen cildin alt katmanlarına ulaşarak kan dolaşımını canlandırır ve bu sayede vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Cilt metabolizmasını düzenler ve bu sayede hücrelerin yaşlanması gecikir. Bunun sonucunda cilt pürüzsüz, berrak ve gergin bir görünüme kavuşur.
Oksijen yaşamamızı sürdürebilmemiz için gerekli olan en önemli öğelerden birini oluşturur. Tüm hücrelerin yanısıra cilt hücrelerinin de yaşamlarını sürdürmeleri için hiç kuşkusuz ki oksijene ihtiyacı vardır. Ancak cilt; kirli hava, egzoz dumanı, sigara tüketimi, pasif içicilik, yeteri kadar gün ışığından yararlanamamak ve bilinçsizce kullanılan kozmetik ürünler nedeniyle gereksinimi olan oksijeni yeteri kadar alamamaktadır. Tüm bu olumsuz faktörlerden dolayı cilt erken yıpranıp, yaşlanmaya başlamaktadır.
Nasıl Uygulanır ?
Terapinin ilk aşamasında cilt özenle temizlenir. Ardından gerekli bakım uygulanır. Regülatör aracılığıyla bu kez saf oksijen verilerek cilt kurutulur. Bu aşamadan sonra tüm yüzü kapatan şeffaf bir maske aracılığıyla yüze 10 dakika boyunca oksijen püskürtülür. Cilde belirli bir basınçla nüfuz ettirilen oksijen masaj etkisi yaratır; cilt ve cilt altı dokularına ulaşarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlar, kollajen ve elastin sentezini uyarır. Cilde uygun bir nemlendirici sürüldükten sonra ilk seans tamamlanmış olur.
Saç bakımında da etkilidir.
Oksijen terapi sadece yüz bölgesinde değil; boyun, el ve özellikle havasız kalan saçlarda da etkili sonuç sağlamaktadır. Saçlı deride kan dolaşımının düzenli olmaması, bu bölgeye yeteri kadar oksijen ulaşmaması nedeniyle saçlar beslenemediği için zamanından önce dökülür, kırılır; mat ve cansız bir görünüme bürünür. Saç dökülmesinin bir başka önemli nedeni de saç follikülünün yeterli beslenememesidir. Basınçlı oksijen terapisi, saç diplerindeki kan dolaşımını hızlandırır, direkt ve indirekt yoldan kıl folüküllerinin beslenmesine ve canlanmasına yardımcı olur. Bunun sonucunda sağlam bir kıl folükülüne sahip olan saç canlanır ve kalınlaşır.
Kür olarak, ya da tek seans.
Oksijen terapisinin, dört ayda tamamlanmak üzere 10 kür halinde uygulanması tavsiye edilmektedir. İlk ay 4 seans, ikinci ay 3 seans, üçüncü ay 2 seans, dördüncü ay 1 seans şeklinde uygulanır. Uzmanlar oksijen terapisinin etkisini koruyabilmesi için mevsim dönümlerinde yinelenmesini tavsiye etmektedirler. İsteyen oksijen terapisinden tek seans olarak da yararlanabilmektedir. Tek bakım halinde uygulanan oksijen terapisinin etkisi 48 saat sürer.
Yararları
  • Cildin alt katmanlarına ulaşan oksijen, metabolizmayı hızlandırarak vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Bunun sonucunda toksin birikimine bağlı oluşan akne ve benzeri sorunlarda ortadan kalkar.
  • Dokuların canlanmasına yardımcı olur.
  • Cildin destek dokusunu oluşturan kollojen ve elastin sentezini arttırır.
  • Eklendiğinde A, C ve E vitaminleri antioksidan etkisi gösterir.
  • Cildin nem ihtiyacını karşılar.
  • Kırışıklıklarda bariz bir azalma gözlenir.
  • Gözaltı torbalarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Güneş lekelerine karşı da etkilidir.
  • Cilt canlı, pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüme kavuşur.