Meme küçültme ameliyatları meme dokusunun istenilenden fazla miktarda olması durumunda yapılan cerrahi müdahalelerin tümüne denir. Sadece memenin küçültülmesi değil hem sarkıklık tedavisi hem de asimetri sorunları da aynı anda çözülür. Meme Küçültme ameliyatları ile hastaların duruş şekli bozuklukları, eşlik eden bel ağrısı, pişik sorunları ve estetik deformasyonların tümüne çare bulunmuş olur. Hastaların sosyal hayatlarındaki ilişkileri etkilenebilir, zaman zaman iletişimlerini dahi sınırlayan bir sorun olabilir hatta kadınlarda gizlemeye yönelik çabalara iten bir problem olarak kendini gösterebilir.

Meme estetiği ameliyatından sonra tekrar ameliyat olmak gerekir mi?
Meme estetiği sonrasında, küçültme ve diğer toparlanma ameliyatlarını hepsi bir ana başlık altında söylersek; tekrar ameliyat olma ihtimali hastalarda yok denecek kadar azdır. Fakat hastaların mevcut durumdan görsel olarak yeterli sonucu almadığını düşündüğümüz bazı durumlarda ufak müdahaleler ile bir takım rötuşlar yapmak zorunda kalabiliyoruz. Bunlar hastaların ilk ameliyatında yaşadığını düşündüğümüz büyük cerrahi müdahaleler değildir. Bunlar ufak rötuş işlemlerinden öteye geçmez.

Birçok hasta belli olmasını engellemek için eğri yürür, kolları ile memesini saklamaya çalışır. Kıyafet seçiminde gizlemek için aslında kendisini mutsuz eden seçimler yapmak zorunda kalır. Tüm bu faktörler kadınları mutsuzluğa iter. Öz güven sorunlarının çözülmesi, kendinizi daha iyi hissetmek ve sağlık sorunlarının çözülmesini de hedefleyen bir cerrahi müdahaledir. Karar vermeden önce mutlaka plastik cerrahi uzmanı ile ön görüşme yapmak sizi bekleyen süreç ile ilgili aydınlanmanıza sebep olur. Yani önce bir plastik cerrahi uzmanının kapısını çalmak aslında en büyük adımdır. Ameliyat planlaması hastanın yaş durumu mevcut meme şekli ile uyumlu bir teknik kararlaştırılarak yapılır. Kişiye özgü bir plan yapılması esastır. Ameliyat ile ilgili karar verildikten sonra her şey kolaylaşır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Operasyon Ne Kadar Sürer? Normal Yaşama Ne Zaman Dönülür?
Meme küçültme ameliyatlarını genelde meme başı etrafından yapılan ve memenin altına dik uzanan bir cerrahi müdahale ile gerçekleştirmekteyiz. Çok az vaka da meme yan dokuları yani pilar dokular dediğimiz yan dokulara müdahale etmek istediğimiz durumlarında meme altında belli olmayacak küçük bir ek izle sorunu çözmekteyiz. Meme ameliyatları bizim yaptığımız işlemler de memenin büyüklüğüyle de tabi ki de ameliyat süresi de bir çok yer doğru orantılıdır ama ortalama süremiz iki buçuk üç saat kadar söyleyebiliriz. İyileşme sürecine geldiğimizde hastaların üçüncü günde sosyal hayatlarına geri dönebildiği , birinci hafta da iş hayatlarına geri dönebildiklerini söylemek mümkün.
Hastaları çabuk bir iyileşme süreci ve hızlı eve dönüş ile sosyal hayata kaldığı yerden devam etmek için kabaca 3 üç güne ihtiyacı vardır. Bu üç günün ilkini hastanede geçiren hasta diğer iki günü evinde istirahat ederek geçirir. İlk kontrol 7. günde olur. Bel ağrısı gibi sağlık sorunlarının da eşlik ettiği birçok hasta uyumamaktan şikayetçiyken daha ameliyat olduğunun ilk günü hastanede mışıl mışıl uyuduklarını ifade ederler. Ertelenmesi demek bu sorunlarla yaşamaya devam etmek olduğu için yaptıran hastalar daha erken yaptırmadıkları için pişman olurlar.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin En Erken Yaş Nedir?
Meme küçültme ameliyatı için en erken yaş hormonel sürecin tamamlandığı on yedi yaşıdır . Fakat bazı istisnai durumlar da mesela eşlik eden sağlık sorunlarının çözülmesi noktasında bu süreyi erkene almamız söz konusu olabilir. Meme küçültme ameliyatlarını hastaların mevcut rahatsızlıkları ve sıkıntıları eşi genel sağlık sorunlarında değerlendirerek aslında yapmakta artık tüm plastik cerrahi hekimleri hem fikir. Bazı hastalarımızın on altı yaşların da on yedi yaşların da şiddetli bel ağrıları ve tolare edilemeyen sağlık sorunları eşlik ettiği zaman erken müdahale etmeyi uygun görüyoruz. Ama gene de hastanın eğer bekleyebilirse gelişimini tamamlandığı baz değer olan on yedi yaşından önce yapılmamasını öneririz. Fakat bu istisnai durumlarda anlattığım gibi söz konusu olabilir.

Ameliyatların anestezi şekli Genel anestezidir. Hasta ameliyat öncesinden başlayarak ameliyathaneye alınış süreci dahil yarı baygınlık halindedir. Birçok hasta kendi odasından çıktığını, ne zaman ameliyat olduğunu ve ne zaman odasına geri döndüğünü bile hatırlamaz. Ameliyat yaklaşık 3 saat kadar sürer. Ameliyat sonrası ağrı hissetmezler. Kullanılan dikiş malzemelerinin tümü deri altında gömülü olduğu için ameliyat sonrası da hastaların dikiş alınmasına gerek kalmaz. Hastalar 7. Kontrolünden sonra 1. Ayda rutin kontrole gelirler. Ameliyathaneden çıkarken giydirilmiş olan sporcu sudyeni 3 hafta kadar kullanılır.