BotoksBotoks nedir?
Latince adı Clostridium Botulinum olan bakterinin salgıladığı toksinin, laboratuvar koşullarında işlenerek insan için tedavi edici hale getirilmiş şekline botoks diyoruz.
Botoks 1980 den beri laboratuvar ortamında üretilerek hazırlanmakta ve düşük konsantrasyon da değişik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
İlk kullanıldığı alanlar şaşılık, felçli hastalarda görülen kas sertleşmelerinin tedavisi, ağrı tedavisidir. 1995 ten itibaren Amerika gıda ve ilaç ajansı tarafından yüzdeki mimik kırışıklıkların oluşumunun engellenmesi ve tedavisinde kullanımı onaylanmıştır.
Botoks, tüm dünyada amaç ve sonuçları öğrenildikçe kullanımı artan, en kolay ve en hızlı kırışıklık yok etme yöntemi olarak biliniyor. Aynı zamanda kırışıklıklar yerleşmeden uygulanan botoks uygulaması ileri ki yaşlarda avantaj oluyor.

Botoks mimik çizgilerini nasıl azaltır?
Yüzdeki mimik kaslarının hareketleri botoks uygulandığında zayıflar. Bu da yüz ifadesinde giderek daha genç, daha canlı bir ifade oluşturur.

Lazer EpilasyonAşırı terlemeden nasıl kurtulurum?
Botoks, ter bezlerine de uygulanabilir. Bu şekilde ter bezleri ile onları çalıştıran sinir uçları arasındaki iletişim kesilir. Böylece ter bezlerinin aşırı çalışması engellenmiş olur. Çoğu kişi özellikle koltuk altı terlemesinden dolayı büyük rahatsızlık duyar. Özellikle yaz aylarında herkeste koltuk altı terlemesi olur. Bu durum hem kişinin kendisini hem de çevresini kötü bir ter kokusu ile rahatsız eder. Koltuk altı botoks enjeksiyonu yaptıran bir kişi terleme ve ter kokusu probleminden kurtulmaktadır. Bazı kişilerde avuç içleri ve ayak tabanları da çok yoğun terleyebilir. Aşırı terlemeden dolayı şikayeti olan ve durumu sosyal ve psikolojik bir problem haline getiren kişilerde botoks uygulaması ile oldukça başarılı sonuçlar alınır. Yapılan bu enjeksiyon terlemeyi azaltıyor ve buna bağlı oluşan ter kokusu şikayetini de ortadan kaldırıyor. Terlemek bedenimizin fizyolojik bir ihtiyacıdır dolayısıyla terleme tedavisinde amaç hiçbir zaman terlemeyi sıfırlamak olamamalıdır.

Botoks ve migren tedavisi:
Botoks’un migren üzerine etkisi yakın zamana kadar bilinmiyordu. Migren hastası olup da, yüz bölgesindeki kırışıklıkların düzeltilmesi için botoks enjeksiyonu uygulanan hastalarda botoks enjeksiyonu uygulamasının ardından migren ataklarının düzeldiğinin fark edilmesiyle bu tedavi tesadüfen keşfedilmiş oldu. Migren ağrılarının büyük bir kısmının altta yatan nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliğidir. Migrende ağrı ataklarına neden olan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa yani kaslar gevşetilirse, migren ağrılarına neden olan faktör de ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisinde birçok ağrı dindirici ilaç kullanılıyor. Ancak botoks’un en büyük avantajı, botoks ağrıyı dindirmiyor, ağrının ortaya çıkmasını engelliyor. Migren hastalarının %80-90’ı botoks’tan yarar görüyor. Botoks’un migren tedavisindeki etkisi yaklaşık 4 ay sürüyor. Yani bir botoks uygulamasından sonra 7-10 gün içinde etkisi başlıyor ve 4 ay boyunca ağrısız bir dönem yaşıyorsunuz. Etkisi 4. ayın sonunda geçmeye başladığında tekrar yeni bir uygulama yapılması gerekiyor.

rejuvenationBotoks’un etki mekanizması:
Tüm vücudumuz beyin tarafından kontrol edilir. Herhangi bir hareketi yapmak istediğimizde beyinden çıkan hareket komutlar, sinirler aracılığıyla kaslara iletir ve sinir tarafından uyarılan kas da harekete geçer. Yine ter bezleri de sinir sisteminden çıkan komutlarla çalışır. Botoks, sinir uçlarında iletişimi sağlayan moleküllerin salgılanmasını durdurarak sinirlerin çalıştırdığı organlar ile arasındaki iletişimi azaltır. Bu durumda beyinden gelen komutlar sinirlerin çalıştırdığı organlara yani kaslara ya da ter bezlerine daha az ulaştığı için o kasın ya da ter bezlerinin çalışması minimalize edilmiş olur.

Botoks enjeksiyonu uygulaması nasıl yapılıyor?
Botoks bir ilaç enjeksiyonu şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değildir. Çok ince uçlu bir iğneyle enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon yapıldığı anda iğne batmasına bağlı olarak hafif bir acı hissedebilirsiniz, tek hissedeceğiniz acı sadece bundan ibarettir. Botoks, migren tedavisi uygulanacaksa, gerginliğe neden olan kasların içine, kırışıklıkların düzeltilmesi isteniyorsa kırışıklığa neden olan kasların içine, terleme tedavisi uygulanacaksa, terleme şikayeti olan bölgede derinin altına yapılması gerekir. Toplamda 5-10 dakikalık bir işlem. İşlemi uyguladıktan sonra sakınmanız ya da dikkat etmeniz gereken hiçbir şey yok, normal hayatınızı kaldığınız yerden itibaren aynen sürdürebilirsiniz.

Botoksun etki süresi:
Botoks’un etkisi enjeksiyon uygulamasından 2-3 gün sonra etkisini göstermeye başlar ve 15 gün de yeterli seviyeye gelir. 2-3 ay kadar bu seviyede kalır ve sonra yavaş yavaş azalmaya başlar, 5-6 ay sonra etkisi tamamen kaybolur. Tekrar eden enjeksiyonlar da etki süresi daha uzun olur. Botoks’un etkisi geçtiğinde hiçbir sakıncası olmaksızın tekrar tekrar uygulanabilir.

Botoks’un kullanım alanları:
Tıpta birçok alanda, botoks’tan bu etki mekanizması sayesinde yararlanılır. Felç hastalarında kas kasılmalarını önlemede, tik dediğimiz farkında olmadan yapılan mimik hareketlerinin tedavisinde ve şaşılığın düzeltilmesinde kullanılır. Estetik cerrahlar ise çoğu zaman mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak belirginleşen dinamik yüz çizgilerinin belirginliğini yok etmek için, aşırı terlemeyi azaltmak için ve kas gerginliğine bağlı oluşan migren ağrılarını tedavi etmek için botoks kullanır.

Botoks bakteri toksini ise bir insanı zehirleyebilir mi?
Botoks’un bir toksin olduğu doğrudur. Toksin olmasını bir kenara bırakın, bizim tedavi için kullandığımız ve tedavilerde bize yarar sağlayan ilaçların hepsinin, yüksek dozlarda alındığında zehirleyici etkileri zaten vardır. Bu herkesçe bilinen bir gerçektir. Peki bir ilaç, yüksek dozlarda alındığında zehirleyici etkisi oluyor diye normal dozlarda kullanımından vaz mı geçmemiz gerek? Ya da hasta bu kullanımı red mi etmeli? elbette hayır. Bir ilaç doğru bir şekilde kullanılırsa yarar verir, yanlış kullanılırsa zarar verir. Bu basit kural, hemen hemen her ilaç için geçerlidir. Botoks içinde aynı. Normal bir şekilde kullanıldığı takdirde hiçbir toksin etkisi olmayan bir maddedir. Bu nedenle, adının toksin olmasından dolayı sizde herhangi bir çekince oluşturmasın, zehirleyici bir etkisi olacağına dair bir endişe olmaksızın gönül rahatlığıyla uygulanabilir.

Botoks’un yan etkileri:
Botoks’un sağlık açısından hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama anında hafif bir şişlik, kızarıklık, morarma, göz kapağı düşüklüğü görülebilir. Bunların hepsi geçicidir. Gerçek anlamda ise olumsuz hiçbir yanı yoktur. Ancak, gebelik ve emzirme dönemlerinde botoks uygulamaları konusunda kesin bilgiler olmadığı için hamile ve lohusalarda uygulanması doğru değildir.

Kimler tarafından uygulanır?
Botoks kesinlikle bir hekim uygulamasıdır ve bu konuda eğitim almış doktorlar tarafından uygulanır.

Botoks uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?
Botoks uygulamasından sonra, enjeksiyon yapılan bölgelere ilk 3-5 gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj yaparken ve temizlenirken o bölgeler fazla baskı uygulanmamalıdır.
İlk 48 saat ağır egzersiz programlarından kaçınılmalıdır.
İlk 1 hafta hamam, sauna, solaryum’dan uzak durulmalıdır.

Bize Ulaşın

Sizde Güzelliğinize Güzellik Katabilirsiniz !

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayınız.
Bize Ulaşın